fbpx
Do pieczenia

Słone paluszki

Szybki i banalnie prosty przepis na bezglutenowe słone paluszki. Nie potrzebujesz żadnych skomplikowanych przyrządów do formowania paluszków, wystarczy zwykły woreczek do mrożonek.

Przepisy na słone paluszki w różnych wersjach od momentu pojawienia się na moim facebookowym fanpage’u cieszyły się dużą popularnością. Zachęcam Cię również do wypróbowania przepisów bez jajek na:

słone paluszki z kaszy jaglanej

słone paluszki z ziemniaka

A tymczasem zapraszam Cię do zapoznania się z tą podstawową wersją przepisu.

Składniki (przygotujesz z nich 2 arkusze papieru z paluszkami):

  • jajko – 1 szt.
  • mąka gryczana – 1/4 szklanki
  • mąka jaglana – 1/4 szklanki
  • mąka ziemniaczana – 1 łyżka płaska
  • woda – 3-4 łyżki
  • olej płynny – 2 łyżki
  • sól – 2-3 szczypty

Do posypania – to co lubisz. Ja użyłam sezamu niełuskanego, ziaren konopi i soli himalajskiej

W małym pojemniku zmiksuj wszystkie składniki blenderem ręcznym, dodając na początek 3 łyżki wody. Masa powinna mieć konsystencję podobną do masła orzechowego. Jeśli jest za gęsta, wlej czwartą łyżkę wody i ponownie zmiksuj. Gdyby się okazało, że ciasto wyszło za rzadkie, wsyp odrobinę mąki gryczanej lub jaglanej.

Przełóż masę do mocnego woreczka (ja użyłam woreczka do mrożonek). Obetnij róg, tak aby wyszła bardzo mała dziurka ( lepiej zacząć od najmniejszej jak się tylko da i ewentualnie powiększyć jeśli będzie potrzeba).

Włącz piekarnik na 180 stopni. Na dwóch arkuszach papieru do pieczenia rozsyp ziarenka. Wyciskaj cienkie długie paski, zachowując odstęp ok. 1 cm. Staraj się to robić zdecydowanym ruchem i nie przejmuj się jeśli niektóre paluszki nie wyjdą idealnie proste – i tak będą wszystkim smakować.

Posyp wszystko ziarnami i odrobiną soli. Blachę, na której leży papier z paluszkami energicznie przesuń parę razy w przód i w tył, a potem w lewo i prawo – dzięki temu ziarenka, które leżą pomiędzy paluszkami przykleją się do surowych paluszków.

Paluszki piecz około 15-20 min. w temperaturze 180 stopni z opcją termoobiegu.

Zapraszam Cię również do mojego drugiego projektu Zdaj Matematykę (oraz na stronę na FB), gdzie pomagam ósmoklasistom przygotować się do egzaminu z matematyki.

Zdaj Matematykę egzamin ósmoklasisty