Chrupiące ciasto z dodatkiem migdałów oraz słodki „kajmak” na bazie kaszy jaglanej, wegańskie.
Przyjmuję, że 1 szklanka to 250 ml. Tam, gdzie odmierzane są małe ilości produktów oprócz dokładnej ilości ml podany jest przelicznik na typowe, współczesne łyżki i łyżeczki. O odmierzaniu łyżkami przeczytaj tutaj.
Składniki
Ciasto:
- migdały blanszowane – 100 g
- mąka ryżowa – ¾ szklanki
- mąka ziemniaczana – ¼ szklanki
- ksylitol – 1 łyżka czubata (15 ml)
- olej kokosowy bezzapachowy – 60 g
- woda – ¼ szklanki
Krem:
- kasza jaglana ugotowana – ½ szklanki ugniecionej
- daktyle suszone – 10 szt
- woda przegotowana, ciepła – ¼ szklanki + odrobina
- olej płynny neutralny w smaku – ¼ szklanki
- karob – ½ łyżeczki (opcjonalnie)
- syrop klonowy – 1 łyżka (opcjonalnie)
Migdały zmiksuj blenderem na proszek, mogą zostać grudki. Wymieszaj wszystkie składniki na ciasto, ale nie wlewaj od razu całej wody. Zagnieć ciasto i jeśli za bardzo się kruszy dolej odrobinę więcej wody. Ciasto zawiń w folię i włóż na jakiś czas do lodówki, aby się schłodziło.
Włącz piekarnik – 180 stopni, termoobieg.
Wyjmij ciasto z lodówki i przygotuj arkusz papieru do pieczenia. Jeśli chcesz zrobić wzorek na mazurku, odłóż trochę ciasta (będę z Tobą szczera – to dość czasochłonne). Resztę ciasta wyłóż na papier, przykryj folią spożywczą i cienko rozwałkuj, formując w kształt koła lub prostokąta. Podwiń brzegi, aby utworzyły rant. Z reszty ciasta możesz zrobić w dłoniach cienkie wałeczki i ułożyć z nich wzór karo.
Wstaw ciasto do piekarnika na około 20-25 min, kontrolując jak mocno jest przypieczone.
W wąskim naczyniu zmiksuj blenderem daktyle z mokrymi składnikami kremu. Dodaj ugotowaną kaszę i ewentualnie odrobinę karobu – zmiksuj na gładki krem. Jeśli jest za gęsty, dodaj więcej wody i ponownie zmiksuj.
Wyłóż krem na przestudzone ciasto i ozdób według uznania.
Krem, gdy się schłodzi, stężeje. Możesz teraz przykryć ciasto folią spożywczą, tak aby krem nie wysychał. Ciasto przechowuj w chłodnym miejscu.
Smacznego!
Znasz mnie na tej stronie jako gotującą mamę, która wymyśla przepisy i pewnie nie wiesz, że z wykształcenia jestem matematykiem. Jeśli Twoje dziecko jest w szkole podstawowej, to zajrzyj na moją drugą stronę
Zdaj Matematykę oraz stronę na fb, gdzie znajdziesz wiele wartościowych informacji dotyczących m.in. egzaminu ósmoklasisty z matematyki.