fbpx
łyżka
Porady

Prawidłowe odmierzanie łyżkami – jak nie popełnić popularnego błędu?

Czy wiesz ile ml pojemności ma łyżka, a ile łyżeczka?

Pewnie znasz odpowiedź (lub w ciągu kilku sekund to wygooglujesz 😉 ) – łyżka ma 15 ml, a łyżeczka – 5 ml. Taka wzorcowa łyżka i łyżeczka. Jeśli korzystasz z przepisu z książki kucharskiej albo bloga kulinarnego, to zwykle „łyżeczka proszku do pieczenia” oznacza naprawdę, że masz użyć 5 ml proszku do pieczenia, a „łyżka oleju” – że masz dodać 15 ml oleju. I wszystko by się zgadzało, gdyby nie drobny szczegół – łyżeczka, którą mieszasz herbatę (no powiedzmy, bo skoro to czytasz, to pewnie nie słodzisz 😉 ) oraz łyżka, której używasz jedząc zupę mają się nijak do tych „wzorcowych”.

Wraz z biegiem lat, wzory i modele sztućców bardzo się zmieniły. Pamiętam srebrne, zdobione sztućce w domu mojej babci. Łyżki i łyżeczki z tego kompletu były bardzo głębokie. Kilka machnięć taką porządną łyżką i było po zupie 😉 . Współczesne sztućce wyglądają zupełnie inaczej. Pomijając kwestię zdobień, charakterystyczną cechą obecnie dostępnych łyżek i łyżeczek jest to, że są bardzo płytkie.

Pojemność współczesnych łyżek i łyżeczek

Łyżka łyżce nie równa i nie zagwarantuję Ci, że Twoje sztućce są identyczne z moimi. Zobacz natomiast jak wypadła analiza trzech popularnych kompletów sztućców, które mam w swojej kuchni.

Pierwszy komplet to obecny w większości domów w latach 80-tych zestaw sztućców Gerlacha z konwaliami.

Drugi – zestaw również Gerlacha, który dostałam w prezencie ślubnym w 2008 roku.

Trzeci – sztućce z IKEI, bardzo popularny model (o nazwie DRAGON, jeśli się nie mylę).

Najstarsze z moich sztućców mają około 40 lat, najnowsze z IKEI są nadal dostępne w sprzedaży.

Łyżeczki z tych trzech kompletów są płytkie i okazuje się, że mają praktycznie te same pojemności. Podobnie jest z łyżkami stołowymi.

I teraz uwaga, jak wygląda 15 ml mąki (odmierzone precyzyjną miarką kuchenną) przesypane do mojej łyżki stołowej? Właśnie tak, jak widać na zdjęciu. To taka „mocno czubata” łyżka. Gdyby to było 15 ml oleju, to większość by się wylała (zdjęcie poniżej).

łyżka stołowa czubata

 

No to teraz popatrz proszę, jak wygląda 5 ml mąki na łyżeczce od herbaty. Taka łyżeczka z naprawdę dużym czubem (zdjęcie poniżej).

łyżeczka z mąką

 

Co ciekawe, nawet 2,5 ml mąki wystaje poza rant łyżeczki (zdjęcie poniżej).

łyżczka i 2,5 ml mąki

Sprawdziłam jaka ilość mąki zostaje na łyżce i łyżeczce po wyrównaniu górki nożem, tak że mąka sięga nie wyżej niż do rantu łyżki/łyżeczki. Taka idealnie płaska łyżka stołowa ma 5 ml pojemności! Tyle, ile rzekomo mieści się w łyżeczce od herbaty. Natomiast płaska łyżeczka mieści w sobie około 2 ml – to mniej niż połowa wzorcowej łyżeczki.

Zapytasz – z jakiego powodu to takie ważne?

Otóż z takiego, że jeśli przekonana, że dodajesz zgodnie z przepisem 5ml proszku do pieczenia, wsypiesz go do ciasta płaską łyżeczkę, czyli 2ml, to Twoje ciasto w najlepszym wypadku wyjdzie za mało wyrośnięte, a w najgorszym – skończy w koszu na śmieci.

Jak uniknąć błędów w odmierzaniu? Przedstawię Ci tutaj kilka sposobów – wybór należy do Ciebie.

Pierwszy sposób – polecam Ci go, bo jest najbardziej precyzyjny.

Zamów przez Internet lub kup w sklepie stacjonarnym specjalne łyżki-miarki. Standardowo w takim komplecie są 4 miarki o objętościach 15 ml (łyżka), 5 ml (łyżeczka), 2,5 ml (1/2 łyżeczki) oraz 1,25 ml (1/4 łyżeczki). Metalowe miarki kupisz za kilkanaście złotych, a plastikowe kosztują poniżej 10 zł za komplet. Mają kształt półkuli i bardzo łatwo odmierza się nimi zarówno produkty sypkie jak i płynne.

miarka

Kolejne sposoby – są odpowiednie dla Ciebie, jeśli nie zależy Ci na aptekarskiej precyzji. Mają też tę zaletę, że możesz z nich skorzystać od razu, bez potrzeby kupowania dodatkowych akcesoriów.

Na wstępie, upewnij się patrząc na swoje łyżki/łyżeczki, czy są to te płytkie modele (współczesne, jak np. DRAGON z Ikei). Jeśli założymy, że mają podobną pojemność, jak te przetestowane przeze mnie, wówczas:

Wzorcowa „łyżeczka” – 5 ml sypkiego produktu to Twoja czubata (mocno) łyżeczka od herbaty (zdjęcie poniżej).

łyżeczka z mąką

 

Wzorcowa „łyżeczka” – 5 ml sypkiego produktu to Twoja płaska (wyrównana do rantu nożem) łyżka stołowa. W przypadku płynu to łyżka wypełniona po brzegi (zdjęcie poniżej).

łyżka stołowa

 

Wzorcowa „łyżka” – 15 ml sypkiego produktu to Twoja łyżka stołowa czubata (i to tak mocno czubata!) – zdjęcie poniżej.

łyżka stołowa czubata

 

Wzorcowa „łyżka” – 15 ml sypkiego produktu to Twoje 3 płaskie (wyrównane do rantu nożem) łyżki stołowe. W przypadku płynu – 3 łyżki wypełnione po brzegi.

 

Znasz mnie na tej stronie jako gotującą mamę, która wymyśla przepisy i pewnie nie wiesz, że z wykształcenia jestem matematykiem. Jeśli Twoje dziecko jest w szkole podstawowej, to zajrzyj na moją drugą stronę
Zdaj Matematykę oraz stronę na fb, gdzie znajdziesz wiele wartościowych informacji dotyczących m.in. egzaminu ósmoklasisty z matematyki.